شير برقي چيست؟شير برقي چگونه كار مي‌كند؟

شير برقي يا سلونوئيد ولو وسيله‌اي است كه براي كنترل جريان مايعات و گازها به كار برده مي‌شود. اين شير داراي يك بدنه‌ي فلزي و يك بوبين مي‌باشد. بوبين، يك سيم‌پيچ با خاصيت مغناطيسي بالا مي‌باشد.با تحريك كردن بوبين، ميدان مغناطيسي بزرگي ايجاد شده و با وارد كردن نيرو به يك پيستون يا يك آرميچر، تغييراتي ايجاد مي‌شود.

 

اگر تعداد پورت‌هاي ورودي و خروجي يك شير برقي ۲ عدد باشد، به اين معناست كه اين شير به صورت قطع يا وصل عمل كرده و تك حالته مي‌باشد(متناسب با آنكه NC يا NO باشد). در صورتي‌كه تعداد پورت‌هاي ورودي و خروجي به يك شير برقي ۳ عدد باشد، آن شير برقي دوحالته (سه راهه) بوده و قادر به هدايت سيال در دو مسير مختلف مي‌باشد. در اين حالت، از دو بوبين استفاده مي‌شود.

با رسيدن فرمان به بوبين، كويلِ بوبين تحريك شده و يك ميدان مغناطيسي‌ بزرگ ايجاد مي‌شود. اين ميدان مغناطيسي باعث مي‌شود كه نيرويي بزرگ به پيستون وارد گردد و پيستون به بالا آمده و فنر را فشرده كند. در نتيجه مسير سيّال باز شده و سيال عبور مي‌كند. سپس با قطع ولتاژ ورودي به بوبين، نيروي مغناطيسي از بين رفته و فنر، پيستون را به حالت عادي خود باز مي‌گرداند. جنس پيستوني كه استفاده مي‌شود، بسيار مرغوب بوده و مانع از عبور سيال در شرايط عادي مي‌گردد.

از شيرهاي برقي در مصارف مختلفي از صنايع رنگ و رزين سازي گرفته تا ماشين لباس‌شويي خانگي و آبياري اتوماتيك مزارع كشاورزي استفاده مي‌شود. وظيفه‌ي اين شيرها، كنترل وضعيت سيالات مختلفي نظير گاز، آب، نفت و مواد شيميايي مي‌باشد.

 


برچسب: خانه هوشمند، هوشمند سازان، هوشمندسازي ساختمان، نمايندگي خانه هوشمند، خانه هوشمند رشت، خانه هوشمند گلسار، خانه هوشمند الفا، هوشمندسازي ساختمان،

[ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۸:۴۵ ] [ بازدید: ] [ هوشمندسازان ]

[ نظرات (0) ]

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]