ساختمان هوشمند در آينده/ بخش اول

بطور كلي ساختمان هوشمند، ساختماني است كه مجهز به يك زيرساختار ارتباطاتي قوي بوده كه مي‌تواند به صورت مستمر نسبت به وضعيتهاي متغير محيط عكس‌العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنين به ساكنين ساختمان اين اجازه را مي‌دهد كه از منابع موجود به صورت موثرتري استفاده نموده و امنيت و آرامش آنها را افزايش دهد.

مانند همه صنايع در حال رشد ديگر، در اين صنعت نيز رقابت هايي به چشم مي خورد. ما بايد متوجه اين موضوع باشيم كه بيشتر گسترش در هر صنعتي را سازندگان آن صنايع بوجود مي آورند و نه خريداران آنها. براي مثال با يك نگاه به صنعت اتومبيل سازي متوجه مي شويم كه، هر چقدر يك اتومبيل بيشتر لوكس باشد، همانقدر بيشتر مجهز به تجهيزات الكترونيكي است. اين تجهيزات الكترونيكي، كارهايي را انجام مي دهد كه لزوماً قابل استفاده در همه جا و بوسيله همه كس نيست. ولي بسياري از همين تجهيزات كه قبل از اين به عنوان تجهيزات اضافي بر روي اتومبيل ها تلقي مي شدند امروزه بعنوان تجهيزات استاندارد براي اتومبيلها محسوب مي شوند. براي مثال چند نفر از ما به ياد داريم كه كمربند ايمنيبصورت اتوماتيك تنظيم نمي شود؟  يا اينكه روزانه چند اتومبيل بدون كولر در ايران فروش مي رود؟

 اگر اين سوالها پانزده سال پيش پرسيده مي شد حتما جوابها بسيار متفاوت از جوابهاي امروز بود.

هزينه هاي جاري يك ساختمان معمولاً هزينه هاي سربار زيادي را براي انواع مشاغل و ساكنان ايجاد مي كند و همين موضوع مي تواند در سود دهي نقش عمده اي را ايفا نمايد. به علاوه، خيلي از سازمانها در دنيا به صرفه جويي در مصرف انرژي و هرچه بهتر كردن محيطهاي كاري و زندگي خود روي آورده اند.

صاحبين مشاغل مختلف به صرفه جويي در مصرف انرژي و بهينه سازي محيط زندگي و كم كردن هزينه هاي سرويس و نگهداري، براي اينكه بتوانند به هدف نهايي خود برسند و نياز به امنيت و در دسترس بودن اطلاعات در زمان حقيقي را برآورده نمايند روي آورده اند تا جايي كه اين تغييرات حتي در شركتهاي بسيار كوچك نيز به چشم مي خورد.

مدت زيادي نيست كه بحث درباره موضوع ساختمان هاي هوشمند در محافل عمومي مطرح گرديده است. حال ببينيم كه واقعا يك ساختمان هوشمند چگونه ساختماني است؟

تعريفي كه در باره يك ساختمان هوشمند عنوان مي شود اينچنين است :

" يك ساختمان هوشمند ساختماني است كه در بر دارنده محيطي پويا و مقرون به صرفه   بوسيله يكپارچه كردن چهار عنصر اصلي يعني سيستمها، ساختار، سرويس ها، مديريت و رابطه ميان آنها مي باشد" .


خانه هوشمند-خانه هوشمند رشت-خانه هوشمند گلسار-نمايندگي خانه هوشمند-سيستم هوشمند-درخواست نمايندگي خانه هوشمند-هوشمندسازي ساختمان- خانه ي هوشمنداپارتمان هوشمند-پذيرش و اخذ نمايندگي خانه هوشمند-اخذ نمايندگي خانه هوشمندكليد لمسي هوشمند


برچسب:

[ 1397/3/28  ] [ 17 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

خانه هوشمند

 

تكنولوژي دانش يا مهارتي است براي ساختن و خلق كردن ،ابزاريست در دست انسان براي تسلط بر محيط پيرامونش .شكي نيست كه به لطف مواهب بيشمار تكنولوژي انسان ها وضعيت بهتري براي زندگي پيدا كرده اند .يا اينهمه پُر واضح است كهتكنولوژي لزوماٌ هميشه و از همه لحاظ خوب و سودمند و محسوب نمي شود چه بسا بسياري  از اختراعات هرگز بر بهبودي زندگي انسان ها تاثيرينداشته باشند.در باورما،تكنولوژي زماني به حد ايده آل مي رسد كه نامرئي شود ،يعني تمركز شما بيشتر بر روي كاري باشد كه انجام مي دهيد نه دستگاهي كه با آن كار مي كنيد.

به ديگر سخن قرار است كه فناوري در خدمت ما باشد و نه ما در خدمت فناوري و به جراًت مي توان ادعا كرد كه خانه هوشمند خاص ترين و متفاوت ترين تجربه ايست كه مردم تا به حال از كاركردن با تكنولوژي تجربه كرده اند و البته در مورد خانه هوشمند تعريف ها و برداشت ها استنباط هاي بيشماري مطرح شده است كه خيلي هم عاليست . مثل شركت خودروسازي كه هركدام تعريف خاص خودشان را در مورد محصولشان دارند حتما اولويت هاي آنها با هم متفاوت است  فاكتورهايي چون ،شتاب،حداكثرسرعت،استحكام بدنه ،كيفيت بالاي قطعات و ... در تمام شركت ها به يك شكل طبقه بندي نمي شود ويا اين دست مثال ها مي توان به كمپاني هاي توليد تلفن هاي هوشمند اشاره كرد  كه استنباط و هدف منحصربه فرد خود را در اين صنعت دنبال مي كنند.

ما هم در شركت هوشمندسازان آرمان و ايده آل خود را در خانه ي هوشمند دنبال مي كنيم ما مي دانيم كه مطلوبيت استفاده كردن از يك دستگاه در تمام طول روز ،هفته ،ماه بيشتر بستگي به سليقه افراد دارد تا به عملكرد آن ،پس محصولي را ارائه داده ايم كه مي تواند به شكل مورد علاقه ي شما در آيد ،به فرم مناسب سليقه شما.

روشنايي كدام قسمت خانه شما بهتر است اتوماتيك باشد؟

پخش چه موزيكي را باچه شدت صدايي ودر كجاي خانه هوشمندتان مي پسنديد؟

درجه حرارت و برودت اتاق خودتان چگونه باشد؟

اگر برق قطع شد كدام قسمت خانه از برق اضطراري استفاده كند؟

اگر قرار باشد با دوستانتان در اتاقي بنشينيد و قلياني چاق كنيد ،آيا سيستم حريق خانه دردسر ساز نخواهد شد؟

بسياري از سوالاتي  از اين دست كه پاسخش را شما بهتر مي دانيد پس مي توانيد امكانات خانه

هوشمند را به ميل خودتان شخصي سازي كنيد ،شخصي سازي باعث تعامل بيشتر با سيستم هوشمند مي شود و نتيجه آن رضايت بيشتر شماست موارد همچون تغيير دادن اپليكيشن هوشمندسازان براي هر كاربري با توجه به امكانات خانه هوشمند و يا اضافه شدن برنامه مديريت كارهاي روزانه به سيستم جهت هركاربر به اين صورت كه كارهايش را حتي وقتي در خانه حضور ندارد به او خاطر نشان كند در همين راستا بوده است.

و حالا ما فكر مي كنيم كه اين سيستم مي تواند براي هر سليقه اي كاربردي باشد مهم نيست اگر كسي گوشي تلفن هوشمند نداشته باشد تنظيمات سيستم و تغيير مديريت امكانات و قابليت ها وابسته به اپليكيشن نصب شده بر روي تبلت و موبايل نيست،اهميتي ندارد اگر كسي به زبان انگليسي تسلط نداشته باشد تمام منوهاي دستگاه فارسي  است .

اشكالي ندارد اگر كاربري به هردليلي از كليدهاي لمسي خوشش نمي آيد و با كليد هاي سنتي بهتر و راحت تر ارتباط برقرار مي كند.هيچ محدوديتي وجود ندارد .ويااگر كسي با كارت و تگ RFID راحت نيست و به اين قبيل فناوري ها اعتماد ندارد ،مي تواند از همان كليدهاي عادي براي ورود به خانه هوشمند خودش استفاده كند.

قرار نيست خانه هوشمند آلفا يك خانه عجيب و غريب باشد.به قول يكي از دوستان شوخ طبع كه ميگفت واژه خانه هوشمند آدم را ياد فيلم ها و سريال هاي علمي تخيلي مي اندازد كه ربات ها برايتان آب پرتقال مي گيرند و بعد از سرو صبحانه با بازوهاي مكانيكي خود ريشتان را اصلاح مي كنند.

از راه هاي زيادي تلاش كرده ايم تا بتوانيم يك رابط كاربري ساده و در عين حال شكيل ايجاد كنيم طوري كه نرم افزار بتواند سخت افزار هاي با كيفيتي كه محصول معروف ترين برندهاي دنيا هستند را  متحول كند تا به بهترين نحوه مورد استفاده قرار گيرند.

ما تلاش نموده ايم كه قابليت ها و امكانات جديدي را به خانه هوشمند اضافه نمائيم تا آن را بهينه تر و لذت بخش تر كنيم  و اكنون ادعا مي كنيم كه ارتباط شما با منزلتان هرگز به اين راحتي نبوده

خانه هوشمند رشت-خانه هوشمند گلسار-نمايندگي خانه هوشمند-پذيرش نمايندگي خانه هوشمند-پرده برقي-تحليل سيستم امنيتي-سيستم مديريت هوشمند-سيستم هوشمند-هوشمندسازي ساختمانساختمان هوشمندخانه ي هوشمند- - اخذ نمايندگي خانه هوشمندآپارتمان هوشمندمجتمع هوشمندهوشمندسازي خانههوشمند سازي ويلاكليد لمسي هوشمندابياري هوشمند خانه هاي هوشمند در ايرانخانه هاي هوشمند در رشت-كليد هوشمند -كليد لمسي-اخذ و پذيرش نمايندگي خانه هوشمند


برچسب:

[ 1397/3/27  ] [ 09 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

معرفي شركت هاي مرتبط با هوشمند سازي

 

معرفي برند مين ول (MEAN WELL)

شركت مين‏ ول كه در سال 1982 بنيان نهاده شده است، اكنون يكي از سازندگان پيشرو منابع تغذيه سوئيچينگ استاندارد در دنياست. خط توليد محصولات مين‏ ول شامل منبع تغذيه سوئيچينگ AC بهDC، كانورتر‏هاي DC به DC، اينورترهاي DC به AC و انواع شارژرهاي باتري مي‏ شود. عمليات اين كمپاني توسط ‏‏ شركت آن در تايوان ، آمريكاي شمالي و اروپا صورت مي‏ گيرد

امرن OMRON

يكي از شركتهاي پيشرو در زمينه توليد محصولات اتوماسيون صنعتي امرن OMRONاست كه سابقه فعاليت آن به سال 1933 در شهر كيوتوي ژاپن برمي گردد اين شركت در رده چند شركت اول دنيا در زمينه توليد محصولات اتوماسيون صنعتي Industrial Automation ميباشد و شايان ذكر است در حال حاضر دامنه محصولات آن به بيش از 200 هزار قطعه بالغ مي گردد

finder

شركت نفيس آرا از سال 1990 ميلادي، به عنوان يكي از شركتهاي پيشرو واردات و توزيع محصولات الكتريكي آغاز به كار نموده و از آن زمان تاكنون در فروش بسياري از محصولات صنعتي به ويژه توليد و توزيع برق و تابلوهاي برق فعال بوده است

پرلا prella

گروه شركتهاي ايمني حفاظتي پرلا با بيش از 15سال سابقه طراحي و توليد و صادرات سيستمهاو تجهيزات ايمني ،يكي از پيشتازان اين عرصه در جهان مي باشد .دفترمركزي گروه پرلا در شهر مين سي يوآن تايوان قراردارد اخذ گواهينامه LPCBانگلستان

شيله SCHIELE

شركت شيله آلمان از معروفترين توليدكنندگان تجهيزات برق صنعتي جهان علي الخصوص در زمينه كنتاكتورهاي قدرت و همزمان ،انواع رله ها و تايمرهاو ديگر تجهيزات الكترونيكي مي باشد.

SAVE KEY

شركت SAVEKEYدر سال 2010 در بيرمنگام انگستان شروع بكار كرده است و با ارائه محصولات با كيفيت بالا و سازگار با محيط زيست و بهره وري بالا از انرژي و مطابق با استانداردهاي توليد اروپا پيشگام در طراحي نوآورانه در صنعت الكترونيك  مي باشد

كاله KALE

شركت كاله در سال 1953دركشور تركيه در شهر استانبول تاسيس شد اين مركز در سال 1979اولين كارخانه فن آوران يكپارچه در تركيه شد و امروزه به عنوان توليدكننده پيشرو با طيف توليد سيلندره،قفل ايمني،قفل درب فولاد با درصد ايمني بالا و با كيفيت شناخته شده مي باشد

PAYRONIX

شركت پايرونيكس Pyronix انگلستان در سال 1986 بعنوان يك توليد كننده رادار تشخيص حركت PIR آغاز به كار نمود  و تبديل به يكي از پيشگامان جهاني در صنعت سيستم هاي ايمني شده است ودرزمينه برآورده ساختن در خواست هاي مشتريان در سراسر جهان در طراحي وتوليد پيشرفته ترين تكنولوژي هاي هوشمند ،براي ساخت سيستم هاي امنيتي كه مورد نياز آنها است پيشرو بوده است.

 

Weintek

شركت WEINTEK توليدكننده اي  تايواني حرفه اي در طراحي با كيفيت و خلاق در ساخت محصولات HMIمي باشد كه برپايه

اصول جذب رضايت مشتري بناشده و اين امر باعث ترويج بازار ان محصول در سراسر جهان مي باشد

DORCAS

محصولات DORCAS محصول مشترك انگلستان و اسپانيا با بيش از چهاردهه تجربه بين المللي و با آخرين

 فناوري FACE PLAT  پيشرو در توليدات سيستم حفاظتي و امنيتي مي باشد

Giuliani anello

شركت anello توليدكننده  قطعات و شيربرقي گاز و قطعات و شركتي معتبر در نصب و راه اندازي پروژه هاي صنعتي و توليدكننده اي بزرگ در لوازم صنعتي اروپا مي باشد.

Tinget

شركت tinget توليد كننده محصولات PLC, HMI, INVERTER در سال 1999 در كشور چين تاسيس شد و متخصص در توليد برنامه كنترل (PLC)، رابط انسان و ماشين (HMI) مي باشد به عنوان يك توليد كننده محصولات اتوماسيون صنعتي پيشرو در چين شناخته شده است.

 

 خانه ي هوشمند - خانه هوشمند الفا-هوشمند سازي ساختمان - پذيرش نمايندگي خانه هوشمندخانه هاي هوشمند در ايران-  نمايندگي خانه هوشمند-خانه هوشمنداخذ نمايندگي خانه هوشمند-خانه هوشمند رشت-خانه هوشمند گلسار-كليد لمسي هوشمندابياري هوشمند خانه هاي هوشمند در ايرانخانه هاي هوشمند در رشت-كليد هوشمند -كليد لمسي


برچسب:

[ 1397/3/27  ] [ 09 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

لوله هاي برق

لوله هاي برق محل عبور سيم هاي برق، تلفن و آنتن به مكان هاي مختلف ساختمان مي باشند و پس از قوطي گذاري بايد لوله هاي برق در جاي خود محكم شوند. تعداد و روش لوله گذاري به نقشه اصلي بستگي دارد. انواع مختلفي از لوله هاي برق موجود مي باشند كه مي توان به لوله هاي فلزي، گالوانيزه و همچنين فراگيرترين آنها يعني لوله هاي P.V.C اشاره كرد. لوله هاي برق طبق استانداردهاي برق ساختمان براي ارتباط با نقاط مختلف از كف ساختمان عبور مي كنند و همچنين از لوله هاي خرطومي نيز در برخي مكانها جهت لوله كشي هايي با مسير كوتاه استفاده مي شوند. هنگامي كه بخواهيم لوله اي را به يك مسير عمودي امتداد دهيم از زانو هاي ۹۰ يا ۴۵ درجه استفاده مي كنيم. (اگر سيم كشي به صورت هوشمند باشد نصب تابلو نيز بايستي در همين مرحله صورت پذيرد.)

 

خانه هوشمند- خانه هوشمند الفا-- هوشمندسازي ساختمان- ساختمان هوشمند- خانه ي هوشمند-- اخذ نمايندگي خانه هوشمند-خانه هوشمند رشت- كليد لمسي هوشمند-كليد لمسي-كليد هوشمند


برچسب:

[ 1397/3/26  ] [ 13 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

برخي از معايب سيستم هوشمند وايرلس

در يك واحد مسكوني كه مجهز به ديوايس هاي مختلف خانه هوشمند مي باشد، انسان ها به شدت در معرض امواج الكترو مغناطيسي قرار مي گيرند.  به همين علت محققان آژانس بين المللي تحقيقات سرطان(IARC) با بررسي بر روي چگونگي ماهيت امواج wifi،اين امواج را در شمار عوامل احتمالا سرطان زا دسته بندي كرد كه كودكان و زنان باردار به نسبت در معرض خطر بيشتري هستند. سردرد، خستگي، اختلالات خواب، اختلال در عملكرد مغز از عوارض مستقيم قرارگرفتن دائمي در معرض امواج واي فاي مي باشد.

خطر حك شدن سيستم كه براحتي بوسيله ي نرم افزارهاي موجود در بازار مي توان سيگنال يكي از ديوايس ها را حك نموده و از طريق ارسال پيام خطا عملكرد صحيح سيستم را مختل نمود.

كليه ي تجهيزات وايرلس خانه هوشمند بر روي فركانس ۲٫۴ گيگا هرتز فعاليت خود را انجام مي دهند كه از مشكلات اين فركانس شلوغي بيش از حد آن مي باشد، زيرا از اين فركانس براي مودم هاي خانگي، تلفن هاي بي سيم، ريموت درب جك دار، اينترنت گوشي هاي موبايل و … نيز استفاده مي شود. به اين دليل احتمال پارك شدن سيگنال ها بر روي هم وجود دارد.

بوسيله ي دستگاه هاي محدود كننده ي سيگنال هاي راديويي كه در بازار موجود است و در مدارس و دانشگاه ها و يا مراكز نظامي جهت محدود كردن فركانس هاي پايين مانند بلوتوث و يا آنتن موبايل كاربرد دارد. بنابراين مي توان بوسيله ي اين دستگاه ها، سنسور هاي امنيتي وايرلس را نيز از مدار خارج نمود، كه منجر به نقض سيستم ايمني خانه هوشمند خواهد شد.

خانه هوشمندخانه هوشمند الفاهوشمندسازي ساختمانساختمان هوشمندخانه ي هوشمند- - كليد لمسي هوشمند- خانه هوشمند رشت


برچسب:

[ 1397/3/23  ] [ 08 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

كنترل مركزي در تكنولوژيِ خانه هوشمند

كنترل مركزي در تكنولوژيِ خانه هوشمند

اگرچه به نظر مي رسد كه تكنولوژيِ خانه هوشمند بسيارنوآورانه است، اما اساس آن بر استفاده از فناوري هايي كه امروزه نيز رايج است، مي باشد. ديوايس هاي خانه هوشند، وسايل عادي هستند كه توسط يك كامپيوتر مركزي كنترل مي گردند و قابليت هاي جديدي به آنها اضافه مي شود. ارتباط بين وسايل الكترونيكي تنها از طريق كابل ايجاد نمي شود. تكنولوژي هاي مبتني بر ارتباطات بي سيم كه امكان كنترل خانه از فضاي بيرون را نيز فراهم مي كنند، از جمله قابليت هاي خانه هاي هوشمند است. اين فناوري ها ارتباط ميان وسايل الكترونيكي را از طريق اينترنت فراهم مي آورند.
تكنولوژي سيستم هوشمند امكاناتي را در خانه هوشمند ايجاد مي نمايد كه بواسطه آن از آرامش نسبي بيشتري برخوردار خواهيم بود. كه از جمله آن مي توان به موارد زير اشاره نمود:

تكنولوژي ِخانه هوشمند در ايجاد تهويه مطبوع

در يك روز گرم تابستاني زماني كه شما در محل كارتان حضور داريد و از سيستم هاي خنك كننده استفاده مي كنيد، احتمالا خانه شما به شدت گرم است. با وجود سيستم كنترل تهويه مطبوع در زمان معيني پيش از رسيدن به خانه مي توانيد بوسيله ي گوشي همراه هوشمند خود، سيستم خنك كننده را روشن نموده و دماي هوا را به اندازه مطلوب مورد نظرتان برسانيد.
تكنولوژي  خانه هوشمند نه تنها منجر به ايجاد آسودگي بيشتر ميگردد، بلكه تاثير چشم گيري در بهينه سازي مصرف انرژي و كاهش هزينه هاي انرژي مصرفي نيز دارد.

تكنولوژي خانه هوشمند و ايمني

خانه هوشمند با بهره گيري از تكنولوژي هاي روز بسيار ايمن تر و محافظت شده تر در برابر خطرها و آسيب هاي احتمالي عمل مي كند. با استفاده از سيستم اعلام سرقت هوشمند، هنگامي كه در خانه خود حضور نداريد مي توانيد با بهره گيري از اپليكيشن خانه هوشمند به كنترل ايمني خانه خود بپردازيد. علاوه بر اين با فعال شدن سناريوي سرقت از روي مانيتور لمسي، در سيستم هاي پيشرفته تر سنسورهاي تشخيص حركت در صورت ديدن هرگونه حركتي شما را از طريق پيام كوتاه مطلع خواهند كرد.

خانه هوشمندخانه هوشمند الفانمايندگي خانه هوشمندهوشمندسازي ساختمانساختمان هوشمندخانه ي هوشمند-اخذ نمايندگي خانه هوشمند آپارتمان هوشمندمجتمع هوشمندهوشمندسازي خانههوشمند سازي ويلاكليد لمسي هوشمندخانه هاي هوشمند در ايرانخانه هاي هوشمند در رشت -خانه هوشمند رشت 


برچسب:

[ 1397/3/23  ] [ 08 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

سيم كشي هوشمند

يكي از علتهاي نام گذاري ساختمان هوشمند به اين دليل است كه سيم كشي ساختمان بايستي بصورت هوشمند انجام شده باشد و راتباط بين قطعات از طريق سيم برقرار مي شود و مزيت اين سيم كشي نسبت به استفاده از قطعات بي سيم (وايرلس)در اين است كه شما با يك سيستم كاملا هوشمند با حداقل درصد خطا و با كمترين آسيب رساني به قطعات، سر و كار داريد و نياز كمي به پشتيباني خواهيد داشت. سيم كشي در سيستم هوشمند نيز همانند سيم كشي سنتي بوده با اين تفاوت كه قبل از شروع مرحله سيم كشي بايستي نقشه اتوكد ساختمان در اختيار متخصصين مربوط به شركت قرار داده شود تا طراحي لازم بنا به نياز مشتري انجام شود .در سيم كشي به صورت هوشمند همه سر سيم ها به جاي انتقال به كليد ها و اتصال زدن، به داخل تابلوي برق يا به ماژولهاي مربوطه كه در سر راه قطعات قرار دارند منتقل ميشود و كليه اتصالات در تابلو صورت ميگيرد و بر همين اساس طبيعتا سيمهاي مصرفي حدودا ۳۰ الي ۳۵ درصد افزايش خواهد يافت.و همينطور جهت عمل كنترلينگ و برقراي ارتباط بين قطعات و تابلو بايستي از كابل CAT5 نيز استفاده مي شود كه در سيمكشي سنتي كابل CAT5 مصرفي ندارد .در سيمكشي هوشمند بجاي جعبه فيوز از تابلوهاي برق مخصوص(مشابه تابلوهاي برق قدرت)كه در داخل ديوار و عموما در ورودي ساختمان نصب ميگرد،استفاده مي شود


خانه هوشمندخانه هوشمند الفانمايندگي خانه هوشمندهوشمندسازي ساختمانساختمان هوشمندخانه ي هوشمند- -هوشمندسازان-هوشمندسازيسيستم مديريت هوشمند ساختماناخذ نمايندگي خانه هوشمند- آپارتمان هوشمندمجتمع هوشمندهوشمندسازي خانههوشمند سازي ويلاكليد لمسي هوشمندابياري هوشمندسيستم هوشمند ساختمانخانه هاي هوشمند در ايرانخانه هاي هوشمند در رشت 


برچسب:

[ 1397/3/22  ] [ 09 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

استاندارد برق ساختمان

هنگام بستن سيم پريزها رعايت اين نكته كه سيم‌هاي فاز در همه كنتاكت هاي پريزها به كنتاكت راست متصل گردند الزامي است.

تمام كليدها بايد سيم فاز مدار را قطع كنند و در مسير سيم نول نبايد قرار بگيرند.

مسيرهاي سيم كشي روكار بايد در امتداد افقي و عمودي با نظم و ترتيب كامل انجام شوند و علاوه بر موارد فني، زيبايي ظاهري كار نيز رعايت شوند.

كليدو يا پريزهايي كه دركنار درب يا پنجره نصب مي‌شوند بايستي 15 سانتيمتر از چهارچوب فاصله داشته باشند.

تمام تابلوهاي ديواري بايد در ارتفاعي نصب گردند كه ارتفاع بالاترين دسته قطع كننده كليد به هيچ وجه از 175 سانتيمتر بيشتر نباشد. و همچنين ارتفاع قسمت مياني تابلو از سطح زمين بطور متوسط برابر 160 سانتيمتر باشد.

تابلوهاي برق بايد به طريقي نصب گردند كه اتكايي به ساير تأسيسات (از قبيل لوله آب، لوله برق، لوله گاز، كابل‌ها و غيره) نداشته باشد.

در مواردي كه ارتباط پريز ديتا با سوئيچ از درون لوله پي.وي.سي انجام مي‌گردد مي‌بايد فاصله حداقل 20 سانتيمتري بين كابل‌هاي شبكه با لوله‌كشي‌هاي برق رعايت شود.

محل هر دتكتور به صورت تقريبي نشان داده شده است و لازم است فاصله حدود 30 سانتيمتر بين دتكتور و چراغ رعايت شود.

دتكتور گازي بر روي ديوار در امتداد شير گاز و در ارتفاع 30 سانتيمتري زير سقف اجرا مي‌شود.

تمام اجزاي سيستم اعلام حريق از يك سازنده معتبر و با تأييد دستگاه نظارت خريداري شود. سيستم اعلام حريق پيش‌بيني شده در اين پروژه از نوع آدرس پذير است.

لازم است پس از حفر چاه ارت، ايجاد حلقه ارت ساختمان و انجام تمام عمليات ارتينگ ميزان مقاومت زمين اندازه‌گيري شده و مقدار فوق زير 2 اهم باشد. (در صورت بدست آوردن ميزان بالاتر از 2 اهم بايد نسبت به احداث يك چاه ديگر حداقل به فاصله عمق چاه قبلي ايجاد شده، مبادرت نمود).

شبكه اتصال زمين در داخل ساختمان شامل شبكه‌اي از سيمهاي لخت مسي و با مقاطع مختلف است (در كابلهاي 5 رشته يك رشته از كابل است) كه به موازات شبكه سيم كشي توزيع برق اجرا مي‌شود.

تمام اتصالات‌درشبكه اتصال زمين مي‌بايست با استفاده ازكابلشوي مسي،كلمپ وپيچ ومهره‌گالوانيزه‌انجام گيرد.

فضاي اختصاص داده شده به هر يك از سيستم‌هاي جريان ضعيف بايد توسط صفحه فلزي از هم جدا شود. ارتفاع در نظر گرفته شده جهت جعبه تقسيم فوق بايد متناسب با تابلوي برق طبقه مربوط لحاظ شود. تمام مشخصات ساخت فريم سيستم‌هاي جريان ضعيف بر اساس مشخصات ساخت تابلوهاي برق ديواري فشار ضعيف لحاظ شود.

كنتاكتورهاي مربوط به تجهيزات موتوري از نوع AC3  مي‌باشند.

دو چراغ سيگنال كنتاكتورها براي حالات وصل و بروز خطا پيش‌بيني شده است.

جهت تمام موتورهاي به كاربرده شده در موتورخانه استفاده از كليدهاي حفاظت موتوري الزامي است.

تابلوهاي نرمال و اضطراري مجاور هم، مي‌بايد در يك ارتفاع ساخته شوند.برچسب:

[ 1397/3/21  ] [ 16 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

لامپ هاي هالوژن

لامپ هاي هالوژن يكي ديگر از انواع لامپ هاي تابشي هستند كه با افزايش ناچيزي در طول عمر لامپ؛ قابل مقايسه با لامپ هاي تابشي استاندارد مي باشد. عليرغم رنگ نور مناسب لامپ هاي هالوژن؛ بخاطر گرماي توليدي زياد آن استفاده كنندگان به مصرف انواع مدل هاي جديد لامپ هاي فلورسنت كم مصرف تشويق شده اند،هالوژن لامپ هاي HID مزاياي بيشتري نسبت به لامپ هاي فلورسنت كم مصرف همچون كنترل نوري بهتر؛ خروجي بيشتر وحساسيت كمتري براي استارت زدن و ايجاد حرارت كمتر دارند با اين وجود؛ زمان بيشتري طول مي كشد تا آنها براي روشن شدن، گرم و آماده شوند و زمان طولاني تري براي روشن شدن مجدد بعد از خاموش شدن لازم دارند وداراي معايبي چون انديس ارائه رنگ كمتر و سوسوزدن در فركانس ۱۲۰هرتزنيز مي باشند.

لامپ هاي فلور سنت كم مصرف براي عمل كرد در رنج حرارتي خاصي طراحي شده اند. حرارت در زير اين رنج سبب توليد خروجي كمتري  مي شود. اغلب اين لامپ ها براي استفاده در داخل ساختمان مي باشند، اما هيچ مدلي براي استفاده محيط بيرون وجود ندارد. رنج حرارتي لامپ هاي فلورسنت كم مصرف بر روي بسته بندي آنها حك شده است. لامپ هاي فلورسنت كم مصرف براي نصب خارجي بايد در تجهيزات برقي بسته قرار گيرد.
لامپ هاي فلورسنت همچنين شامل يك مقدار ميكروسكوپي جيوه هستند لذا براي جلوگيري از تماس با جيوه در موقع خرد شدن لامپ بايد از يك محافظ استفاده شود.
استفاده از لامپ هاي فلورسنت كم مصرف در خانه بر كيفيت توان به طور محسوس اثر نميگذارد، اما استفاده از آنها در تعداد زياد مي تواند اثر گذار باشد. به همين علت سازندگان به دنبال توليداتي با مجموع تحريف هارمونيكي (THD) پايين تر( زير ۳۰% )و ضريب قدرت بيشتر از ۹/۰ هستند.
كارخانه هاي لامپ هاي فلور سنت كم مصرف اغلب اظهار مي كنند كه محصولات آنها داراي ضريب قدزت بالاي ۹/۰ است .


برچسب:

[ 1397/3/20  ] [ 10 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

بانك خازن

در صنعت و ساختمان هاي كه مصرف بالاي برق دارند عامل مسافت  در انها سبب افت انرژي شده و خاصيت سلفي وجود به وجود مي ايد

اين جزو ماهيت و ذات سلف است كه مقداري از انرژي را به صورت ميدان در خود ذخيره و در نيم سيكل بعد به شبكه پس دهد ما براي رفع مشكل همراه بود جريان غير مفيد با جريان مفيد را با موازي كردن خازن رفع مي كنيم به اين صورت كه جريان غير مفيد به جاي اينكه از ابتداي شبكه به سمت مصرف كننده بيايد از سمت خازن و مسير كوتاه كه باعث اتلاف توان نشود به سمت سلف مي ايد.همانطور كه ميدانيد سلف و خازن با هم 90 درجه اختلاف فاز دارن و به همين دليل جريان هم مدام بين سلف خازن رد و بدل مي شود.

 

مزايايي كه اين كار :

 

كاهش سطح مقطع سيم و كابل بدليل حذف جريان غير مفيد

كاهش تلفات مسيرنصب بانك خازن

كاهش هزينه برق مصرفي

نصب بانك خازن در اين موارد اين مشكل را مرتفع مي سازد و تا حدود 20 % كاهش تلفات در برق ساختمان و صنايع را جبران مي نمايد.

 

 


برچسب:

[ 1397/3/20  ] [ 09 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

كليد هوايي (ACB)

اين كليدها از انواع ديگري از كليدهاي اتوماتيك فشار ضعيف هستند كه در آمپراژ بالا مورد استفاده قرار مي­‌گيرند. حد بالاي جريان اين كليدها تا ۶۳۰۰ آمپر مي باشد. مورد مصرف اين كليدها عمدتأ در ورودي تابلوها مي­باشد كه هم جريان بالايي دارد و هم تشخيص تقدم قطع (Selectivity) كامل بين كليدهاي ورودي و كليدهاي خروجي كه معمولا از نوع كليد اتوماتيك (كمپكت) مي باشند، ضروري است.

 

Selectivity، تقدم قطع در خروجي ها نسبت به ورودي هاست. به اين معني كه اگر خطايي در يك فيلد خروجي رخ داد، ابتدا كليد خروجي قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روي مدار و عمل نكردن كليد خروجي، كليد ورودي با تاخير كل تابلو را بي برق مي كند. اهميت اين موضوع در اين است كه در صورت وقوع خطا در يكي از خروجي­ها كل تابلو بي برق نشود.

 

در انتهاي اين آموزش پيشنهاد مي كنيم كه مطلب جعبه فيوز را در سايت مطالعه كنيد تا با فيوزهاي پر استفاده در سيمكشي ساختمان آشنا شويد و نحوه اتصال آنها را در مدارات برق ساختمان بياموزيد.


برچسب:

[ 1397/3/14  ] [ 10 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

آنتن مركزي

 آنتن مركزي در دو نوع مي باشد :
۱- آنتن مركزي بدون نياز به دستگاه ديجيتال
۲-آنتن مركزي با دستگاه ديجيتال

۱-آنتن مركزي بدون دستگاه ديجيتال: در اين نوع كه بيشتر در بيمارستانها يا هتلها استفاده مي شود  از يك دستگاه مبدل ( يا مدولاتور) استفاده ميشود كه كار اين دستگاه دريافت سيگنالهاي يك يا چند فرستنده مختلف و تبديل فركانسهاي مشخصي از اين فرستنده ها به سيگنالهاي تلويزيوني است. در نتيجه بعد از اين كار در هر اتاق مي توانيد به تعداد مشخص كانالهاي اين فرستنده ها را داشته باشيد
.
۲- آنتن مركزي با دستگاه ديجيتال:
در اين مورد از يك دستگاه امپلي فاير و به تعداد واحدهاي مورد نظر اسپليتر گذاشته مي شود و از خروچي اسپليتر به هر واحد يك كابل وارد مي شود

 


برچسب:

[ 1397/3/14  ] [ 10 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

مراحل برق كشي هوشمند

۱- نقشه:

 

قبل از هر كاري براي سيم كشي يك ساختمان نياز به يك نقشه يا طرح كلي از ساختمان داريم كه اين نقشه مي تواند از سوي شما و يا مهندس برق مربوطه ارائه شود. شروع به كار از روي نقشه مي تواند به كار شما به عنوان يك برقكار سرعت و ظرافت ببخشد و يك ساختمان را كاملا اصولي و بر اساس استانداردها برق كشي نمائيد. نمونه اي از يك نشه ساختمان در شكل زير:

 

۲- اندازه و خط تراز

 

پس از تعيين نقشه بايد براي كليدها و پريزها جهت آماده كردن براي كنده كاري خط تراز كشيده شود. طبق استاندارهاي برق ساختمان فاصله ي كليدها و پريزها از كف را اندازه گيري كرده و بوسيله شنگ طراز ( البته امروزه از ليزر هم براي اين كار استفاده مي شود) دو سر هر ديوار را نشانه گذاري مي كنيم سپس به وسيله ريسمان رنگ يك خط سراسري مي كشيم. به اين ترتيب اندازه ها دقيق و كليدها و پريزها هر كدام در سطحي كاملا استاندارد روي ديوار قرار مي گيرند.

 

۳- كنده كاري ها

 

هنگامي كه نقشه و طرح كلي شما آماده و خط تراز اجرا شد بايد مكان هايي كه مي خواهيم لوله ها و قوطي هاي برق را جا دهيم كنده شوند. اين كار به روش سنتي با استفاده از تيشه هاي برقكاري و چكش و قلم انجام مي گرفت ولي اكنون با پيشرفت صنعت دستگاه هاي پيشرفته ايي براي اين كار توليد شده اند. كه عبارتند از:

الف- شيار زن: اين دستگاه بسيار كار آمد مي تواند در كندن جاي لوله ها و قوطي ها بسيار با دقت عمل كرده و تنها مكان مورد نياز براي جا دادن آنها را بكند. نمونه هاي تك تيغ و دو تيغ اين دستگاه ها در بازار موجود مي باشند كه نمونه دو تيغ آنها قابل تنظيم بوده و شما مي توانيد يك اندازه خاص براي برش روي ديوار را به دستگاه بدهيد.

 

ب- بتن كن يا هيلتي: اين دستگاه يك چكش برقي قوي است كه مي تواند بتن و آجر را به راحتي بكند و براي مواردي كه نياز به كندن بتن و آجر داريم مي توانيم ار آن بهره ببريم. نمونه هاي مختلفي نيز از اين دستگاه در بازار موجود مي باشد.

۴- قوطي گذاري

 

در اين مرحله بايد قوطي هاي برق كه مخصوص نصب كليد و پريز در آينده مي باشند روي ديوار نصب شوند. طبق نقشه و يا ايده كلي خودتان مكان هايي را كه براي نصب كليدها و پريزها و جعبه فيوز روي ديوار در نظر گرفته ايم قوطي گذاري كرده و محكم مي كنيم. اين محكم كردن مي تواند بوسيله گچ انجام شود. در انجام اينكار بايد دقت شود كه قوطي ها با ديوار در يك سطح قرار داده شوند.

 

۵- لوله گذاري

 

لوله هاي برق معبر سيم هاي برق , تلفن و آنتن به مكان هاي مختلف ساختمان مي باشند و پس از قوطي گذاري بايد لوله هاي برق در جاي خود محكم شوند. تعداد و روش لوله گذاري به نقشه اصلي بستگي دارد. انواع مختلفي از لوله هاي برق موجود مي باشند كه مي توان به لوله هاي فلزي, گالوانيزه و همچنين فراگيرترين آنها يعني لوله هاي P.V.C اشاره كرد. لوله هاي برق طبق استانداردهاي برق ساختمان براي ارتباط با نقاط مختلف از كف ساختمان عبور مي كنند و همچنين از لوله هاي خرطومي نيز در برخي جاها جهت لوله كشي هايي با مسير كوتاه استفاده مي شود. هنگامي كه بخواهيم لوله اي را به يك مسير عمودي امتداد دهيم از زانو هاي ۹۰ يا ۴۵ درجه استفاده مي كنيم. (اگر سيم كشي به صورت هوشمند باشد نصب تابلو نيز بايستي در همين مرحله صورت پذيرد.)

 

۶- سيم كشي

 

يكي از مهمترين قسمت هاي برق ساختمان سيم كشي مي باشد. در اين مرحله سيم كشي كامل يك واحد مسكوني انجام مي شود و سيم هاي برق و تلفن و آنتن و غيره از لوله هاي مختلف عبور داده و به قوطي هاي مشخص شده امتداد مي دهيم. عبور سيم هاي برق از لوله ها امكان پذير نمي باشد مگر اينكه از يك وسيله مخصوص به نام فنر سيم كشي استفاده شود و به اين شكل عمل مي شود كه ابتدا فنر را از لوله ها عبور داده سپس سيم ها را به انتهاي فنر وصل كرده و سر ديگر فنر را مي كشيم. نمونه هاي فلزي و نوع مرغوب پلاستيكي فنرها در بازار موجود مي باشد.

۷- سيم بندي

 

پس از سيم كشي بايد سيم ها را تقسيم بندي كرد و به هر كليد و يا پريز برق رساند و سيم هاي روشنايي ها را در قوطي مربوطه قرار داد كه به اين مرحله سيم بندي مي گويند. سيم بندي ها بسيار مهم مي باشند زيرا اگر در اين مرحله اشتباهي صورت گيرد باعث اتصالي و اشكال در سيستم خواهد شد.

 

۸-تست كابل در سيم كشي هوشمند:پس از اتمام سيم كشي نياز به تست كابل و علامت گذاري سيمها توسط كارشناسان مربوط به اين بخش مي باشد كه درستي و كامل بودن مراحل سيم كشي را بررسي كرده و بطور كامل عيوب احتمالي را برطرف كرد.

 

۹- نصب تجهيزات

 

مرحله نهايي سيم كشي برق ساختمان نصب مي باشد. در اين مرحله كليدها , پريزها , سرپيچ ها, آيفون و فيوزها نصب و براي برق دادن به واحد مسكوني اماده مي شوند. در اين مرحله بايد سعي شود تمامي نصبيات با دقت و ظرافت نصب شوند زيرا اين كار در تائيد مهارت و سليقه كار شما نزد مشتري بسيار موثر خواهد بود. در اين مرحله براي نصب حبايي ها , چراغ هاي ديواري , فن ها , آيفون و همينطور تجهيزات مورد نياز در سيستم هوشمند بايد از دريل استفاده شود.برچسب:

[ 1397/3/14  ] [ 10 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

چرا نمي توان فقط از فيوز در مدارها استفاده كرد؟

فيوز برق يكي از مهمترين قسمت ها در هر مدار الكتريكي محسوب مي شود. به منظور حفاظت تاسيسات روشنايي، برق صنعتي، سيم و كابل و ماشين آلات در برابر اضافه بار و جريان اتصال كوتاه از فيوز و كليدهاي اتوماتيك استفاده مي گردد. البته به دلايل زير نمي توان فقط از فيوز در مدارها استفاده كرد:

 

فيوزها هميشه نمي­توانند حفاظت را كامل و بدون خطا انجام دهند.

در شبكه سه فاز در زمان ازدياد جريان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان ضروري است.

در بعضي از شبكه‌­هاي توزيع لازم است به محض برگشت جريان/ولتاژ يا افت بيش از ولتاژ نامي، مدار بصورت خودكار قطع گردد.

در بعضي موارد ورود اتوماتيك يا دستي ژنراتور اضطراري يا ترانسفورماتور در شبكه توزيع جهت تداوم كار شبكه يا انجام تعميرات دوره اي شبكه اجتناب ناپذير مي­باشد.


برچسب:

[ 1397/3/13  ] [ 12 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

شير برقي چيست؟شير برقي چگونه كار مي‌كند؟

شير برقي يا سلونوئيد ولو وسيله‌اي است كه براي كنترل جريان مايعات و گازها به كار برده مي‌شود. اين شير داراي يك بدنه‌ي فلزي و يك بوبين مي‌باشد. بوبين، يك سيم‌پيچ با خاصيت مغناطيسي بالا مي‌باشد.با تحريك كردن بوبين، ميدان مغناطيسي بزرگي ايجاد شده و با وارد كردن نيرو به يك پيستون يا يك آرميچر، تغييراتي ايجاد مي‌شود.

 

اگر تعداد پورت‌هاي ورودي و خروجي يك شير برقي ۲ عدد باشد، به اين معناست كه اين شير به صورت قطع يا وصل عمل كرده و تك حالته مي‌باشد(متناسب با آنكه NC يا NO باشد). در صورتي‌كه تعداد پورت‌هاي ورودي و خروجي به يك شير برقي ۳ عدد باشد، آن شير برقي دوحالته (سه راهه) بوده و قادر به هدايت سيال در دو مسير مختلف مي‌باشد. در اين حالت، از دو بوبين استفاده مي‌شود.

با رسيدن فرمان به بوبين، كويلِ بوبين تحريك شده و يك ميدان مغناطيسي‌ بزرگ ايجاد مي‌شود. اين ميدان مغناطيسي باعث مي‌شود كه نيرويي بزرگ به پيستون وارد گردد و پيستون به بالا آمده و فنر را فشرده كند. در نتيجه مسير سيّال باز شده و سيال عبور مي‌كند. سپس با قطع ولتاژ ورودي به بوبين، نيروي مغناطيسي از بين رفته و فنر، پيستون را به حالت عادي خود باز مي‌گرداند. جنس پيستوني كه استفاده مي‌شود، بسيار مرغوب بوده و مانع از عبور سيال در شرايط عادي مي‌گردد.

از شيرهاي برقي در مصارف مختلفي از صنايع رنگ و رزين سازي گرفته تا ماشين لباس‌شويي خانگي و آبياري اتوماتيك مزارع كشاورزي استفاده مي‌شود. وظيفه‌ي اين شيرها، كنترل وضعيت سيالات مختلفي نظير گاز، آب، نفت و مواد شيميايي مي‌باشد.

 


برچسب:

[ 1397/3/12  ] [ 14 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

تست هاي معمول مقره ها (Routine Test)

 اين آزمايش ها به تك تك مقره ها در خط توليد اعمال مي شود كه شامل آزمايش هاي زير هستند :

 

1- بررسي وضعيت ضاهري مقره ها از نظر شكل و ابعاد و رنگ ظاهري آن ها.

 

2- آزمايش هاي مكانيكي :

 

براي مقره هاي نوع A: يك زنجيره از مقره ها به مدت يك دقيقه تحت يك بار كششي معادل 60% حداكثر تحمل بار مكانيكي قرار مي گيرند.

 

براي مقره هاي نوع B: يك زنجيره از مقره ها براي مدت 10 ثانيه تحت يك بار كششي معادل 40% حداكثر تحمل بار مكانيكي قرار مي گيرند.

 

مقره هايي كه در اين آزمايش دچار شكست و ترك خوردگي شوند از خط توليد خارج مي شوند.

 

3- آزمايش الكتريكي :

 

مقره هاي بشقابي يا مقره هاي اتكايي (سوزني) در اين آزمايش به آنها يك ولتاژ سينوسي با فركانس صنعتي اعمال مي شود. دامنه ولتاژ بايد به حدي باشد كه هر چند ثانيه يك بار جرقه سطحي روي مقره زده مي شود. زمان اعمال ولتاژ بايد حداقل 5 دقيقه باشد. اگر مقره ها دچار سوراخ شدگي شوند از خط توليد خارج مي شوند.برچسب:

[ 1397/3/12  ] [ 09 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

انواع مقره ها

بر حسب كاربرد اين نوع وسيله ، مقره ها را به سه دسته تقسيم مي كنند :

 

مقره هاي خطوط هوايي : براي عايق كردن هادي ها نسبت به پايه (دكل) و نسبت به يكديگر و نگهداري هادي ها بر روي پايه ها از اين نوع مقره استفاده مي شود.

مقره هاي اتكايي : براي عايق كاري باس بارها در پست ها و تابلوها نسبت به زمين و نگهداري آن ها از اين نوع مقره ها استفاده مي شود.

مقره هاي عبوري يا بوشينگ ها : از اين نوع مقره ها براي عبور باس بارها از ديواره ها يا ورود به تجهيزات استفاده مي شود. همچنين براي ايزوله كردن خطوط يا باس بارها نسبت ديوارها يا بدنه تجهيزات هم به كار مي رود.

اكنون به توضيح تك تك اين نوع مقره ها خواهيم پرداخت . البته درصد بسيار زيادي از مقره هاي مورد استفاده از نوع مقره هاي خطوط هوايي مي باشد.

 


برچسب:

[ 1397/3/10  ] [ 11 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

مقره

مقره ها، از اجزاء مهمك شبكه هاي فشار قوي مي باشند. كه شرايط محيطي از نظر رطوبت، آلودگي و همچنين ولتاژ مورد استفاده، شكل خاصي به خود مي گيرند.

مقره ها در شبكه ها چه وظايفي را مي توان بر عهده بگيرند :

  1. تحمل وزن هادي هاي خطوط انتقال و توزيع براي نگهداري سيم هاي هوايي روي پايه ها و دكل ها در بدترين شرايط (يعني موقعي كه ضخامت يخ و برف تشكيل شده روي سيم ها در حداكثر مقدار باشد) را داشته باشد و اصولاً بايد بتوانند بيشترين نيروهاي مكانيكي وارد شده بر ان ها را تحمل كنند.
  2. عايق بندي هادي ها و زمين و بين هادي ها با يكديگر به عهده مقره است. يعني مقره ها بايد از استقامت الكتريكي كافي برخوردار باشند تا بتوانند بين فازهاي شبكه و دكل ها كه متصل به زمين هستند ايزولاسيون كافي براي تحمل ولتاژ فازها را داشته باشند. استقامت الكتريكي آن ها بايد در حدي باشد كهدر بدترين شرايط (يعني در حضور رطوبت ، باران ، آلودگي و بروز صاعقه با ولتاژ بالا) دچار شكست كامي الكتريكي نشوند.

 

بنابراين مقره ها بايد داراي خصوصيات زير باشند :

  1. استقامت الكتريكي بالا.
  2. استقامت مكانيكي بالا.
  3. عاري از ناخالصي و حفره هاي داخلي.
  4. استقامت در برابر تغييرات درجه حرارت و عدم تغيير شكل در اثر تغيير دما (با توجه به ضريب انبساط حرارتي كه بايستي كم باشد).
  5. ضريب اطمينان بالا.
  6. ضريب تلفات عايقي كم.
  7. در برابر نفوذ آب و آلودگي ها مقاوم باشد.

خانه هوشمندخانه هوشمند الفاپذيرش و اخذ نمايندگي خانه هوشمندهوشمندسازي ساختمانساختمان هوشمندخانه ي هوشمند- -هوشمندسازان-هوشمندسازيسيستم مديريت هوشمند ساختماناخذ نمايندگي خانه هوشمند-خانه هوشمند رشت-كليد لمسي هوشمند-اخذ نمايندگي خانه هوشمندنمايندگي خانه هوشمند- خانه هاي هوشمند - هوشمند سازي خانه- ويلاي هوشمندبرچسب:

[ 1397/3/8  ] [ 16 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

نحوه كاركرد هابِ خانه هوشمند

 

كامپيوترها يا گره‌هاي متصل شده به هاب از كابل‌هاي (UTP) Unshielded Twisted Pair، استفاده مي‌نمايند. صرفاً يك گره مي‌تواند به هر پورت هابِ خانه هوشمند متصل گردد. براي مثال با استفاده از يك هاب هشت پورت، امكان اتصال هشت كامپيوتر وجود دارد. زماني كه استفاده از هاب ‌به اندازه ي امروز متداول نبود و نرخ قيمت بالاتري داشتند، در اكثر شبكه‌هاي نصب شده در ادارات يا منازل از كابل‌هاي كواكسيال، استفاده مي‌گرديد.

نحوه كار هابِ خانه هوشمند بسيار ساده مي باشد. زماني كه يكي از كامپيوترهاي متصل شده به هابِ خانه هوشمند اقدام به ارسال داده‌هايي مي‌نمايد، ساير پورت‌هاي هابِ خانه هوشمند نيز آن را دريافت خواهند نمود (داده ارسالي تكرار شده و براي ديگر پورت‌هاي هاب نيز فرستاده خواهد شد).


خانه هوشمند-نمايندگي خانه هوشمند-سيستم هوشمند-درخواست نمايندگي خانه هوشمند-هوشمندسازي ساختمان- خانه ي هوشمند- اپارتمان هوشمند-پذيرش و اخذ نمايندگي خانه هوشمند-اخذ نمايندگي خانه هوشمندكليد لمسي هوشمند

 


برچسب:

[ 1397/3/2  ] [ 12 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

استفاده از دوشاخه‌هاي هوشمند


براي چراغ‌هاي روميزي، چراغ‌هاي كف و ساير چراغ‌هايي كه حتماً به پريز نياز دارند مي‌توانيد از دوشاخه‌هاي مجهز به واي‌فاي استفاده نماييد. كافي است كه دوشاخه را به پريز وصل نموده و آن را با استفاده از واي‌فاي از راه دور كنترل نماييد. اين ابزارها به واي‌فاي نياز ندارند.
اين كليدها قابليت ديگري هم دارند كه علاوه بر كنترل نور مي‌تواند، ساير دستگاه‌هايي كه به آن متصل هستيد مانند تلويزيون يا بخاري را نيز كنترل نمايد. وقتي شما اين امكان را داريد كه نور خانه را به ‌وسيله ريموت كنترل نماييد، تقريباً هركارديگري نيز مي تواند امكان‌پذير باشد.

ايده هاب ِخانه هوشمند كه مي‌تواند به‌عنوان پلي براي اتصال تجهيزات به يكديگر كمك كند تا حدي مشكلات را بر طرف نموده است و به عبارتي نيازي نيست كه حتما بدانيد كدام دستگاه، از چه پروتكلي جهت اجراي دستورالعمل ها استفاده مي‌نمايد، زيرا كه اين كار خود به خود بوسيله هاب صورت مي پذيرد. برخي از پروتكل‌هاي رايجي كه در حال حاضر در تجهيزات خانه‌هاي هوشمند استفاده مي‌شوند عبارتند از  Zigbee ،Z- Wave ،Bluetooth LE  يا  Wi-Fi، اما نياز به وجود يك پروتكل واحد نيز به‌شدت احساس ميگردد.

در صورتي كه با شبكه‌هاي كامپيوتري سر و كار داشته باشيد، حتما نام ابزارهايي مانند هابِ خانه هوشمند، سوئيچ يا روتر را شنيده‌ايد. شايد اين ابزارها، در ظاهر بسيار شبيه به هم باشند، اما مكانيزم كاربرد هر يك متفاوت مي باشد. در ادامه به بررسي تفاوت‌هاي اين سه ابزار مرتبط با شبكه خواهيم پرداخت.

هاب، يكي از تجهيزات متداول در شبكه‌هاي كامپيوتري و ارزان ترين روش اتصال دو يا چندين كامپيوتر به يكديگر مي باشد. هابِ خانه هوشمند در اولين لايه مدل مرجع OSI فعاليت مي‌نمايد. اين ديوايس فريم‌هاي داده را نمي‌خواند (كاري كه سوئيچ يا روتر انجام مي‌دهد) و صرفاً اين اطمينان را ايجاد مي‌نمايد كه فريم‌هاي داده بر روي هر يك از پورت‌ها، تكرار خواهد شد.

خانه هوشمند-نمايندگي خانه هوشمند-سيستم هوشمند-درخواست نمايندگي خانه هوشمند-هوشمندسازي ساختمان- خانه ي هوشمند- اپارتمان هوشمند-پذيرش و اخذ نمايندگي خانه هوشمند-اخذ نمايندگي خانه هوشمندكليد لمسي هوشمند

 


برچسب:

[ 1397/3/2  ] [ 12 ] [ بازدید: <~PostViwe~> ] [ hooshmandsazan96 ]

[ ]

[ ]